phoca thumb l 2W poniedziałek 7 czerwca uczniowie klas drugich o profilu humanistycznym wybrali się na historyczną podróż w czasie po naszym mieście.

Pod opieką nauczycieli Jana Zgrzywy i Damiana Utrackiego oraz przewodnika, regionalisty i społecznego opiekuna zabytków powiatu słubickiego Pana Rolanda Semika w ramach wycieczki podczas wspólnego spaceru udało się m.in. poznać tajemnice lokalnej historii.
W trakcie zwiedzania uczniowie także wygłaszali przygotowane przez siebie krótkie referaty, m.in. o dawnych zakładach pracy w Słubicach, nieistniejącej już linii tramwajowej, kościele NMP Królowej Polski (dawnym domu strzeleckim), czy zabytkowym stadionie przy ul. Sportowej.
Zwieńczeniem spaceru było odwiedzenie cmentarza żydowskiego w Słubicach.
Uczestnicy wycieczki zobaczyli relikty wyburzonego już Gościńca Staropolskiego, macewy trzech najważniejszych rabinów Frankfurtu nad Odrą, fundamenty domu ogrodnika, lapidarium macew z XVIII i XIX wieku, skrzynki z prośbami i modlitwami, pamiątkowy obelisk z 1999 r. oraz fundamenty neoromańskiego domu przedpogrzebowego.
Na zakończenie na uczestników czekała jeszcze jedna miła niespodzianka, tj. wspólny odpoczynek przy pizzy.
Warto wspomnieć, że wycieczka ta była dla uczestników swego rodzaju mini-projektem ponieważ poza przypisanymi zadaniami mającymi na celu opracowanie danych punktów z trasy wycieczki dokonali także tłumaczeń na język niemiecki i angielski.