Chemia 1Dzień z życia ULO ????
Świetnie, że jesteście.
Zwolenników lekcji zdalnych wśród Uczniów mamy sporo, argumentów wiele - bo wyspać się można , koszul prasować nie trzeba , lodówka blisko .. 
ALE życie online wiele nam odbiera... np. super eksperymenty chemiczne!

 

W ULO Piotr Szymański ( Weekend z Piciem ) cyklicznie zabiera naszych chemicznych asów w świat wybuchów, kolorów, nauki! ????
A oto relacja z jednego z piętnastu spotkań o dźwięcznym temacie "Chemiczny Ogród".
Chemiczny ogród: Reakcja pomiędzy kryształkami soli, a szkłem wodnym. W momencie zetknięcia się kryształów ze szkłem wodnym dochodzi do reakcji chemicznej. W efekcie powstają krzemiany tych metali. Są one bardzo słabo rozpuszczalne w wodzie, więc tworzą coś w rodzaju błonki wokół kryształu. I tu do akcji wchodzi osmoza: błonka jest półprzepuszczalna, więc ponieważ wewnątrz panuje większe stężenie soli to woda przenika do wnętrza powstałego pęcherzyka. Wzrost ciśnienia wewnątrz powoduje, że błonka napina się coraz bardziej, aż w końcu pęka. Przez powstałą wyrwę wylewa się na zewnątrz nieco roztworu soli i dochodzi do kolejnej reakcji z krzemianem sodu oraz powstaje kolejna błonka. Zjawisko to powtarza się wielokrotnie co prowadzi do wytworzenia roślinopodobnych struktur, których kolor zależy od barwy właściwej powstałemu krzemianowi. (opis: Piotr Szymański)