2023 10 20 pajakiA teraz mam bardzo ważną informację!

Nasi uczniowie mają przeróżne pasje! Pasją Hanny Białas z 3B oraz Franciszka Pukacza z 2B są pająki.

Osiągnięcia tych dwóch zdolniachów zasługują na osobny post, a nawet artykuł.Hania i Franciszek zdobywają uznanie w środowisku akademickim dzięki wyróżnieniu w czasie konferencji naukowej (o której opowiemy niedługo więcej) i chcą się swoją wiedzą dzielić ze społecznością Collegium Polonicum.

Uczniowie przygotowali dla nas wystawę - wystawę o pająkach. 🕷️
Można ją podziwiać codziennie przy sali nr 18.
Co dwa tygodnie będą zmieniane opisy poszczególnych ptaszników i pająków właściwych.
Obok wystawki wisi poster z wcześniej wspomnianej konferencji.

A poniżej wklejam kilka słów od autorów tego pajęcznego kącika:

W gablocie znajdują się dwie wylinki (zrzucone chitynowe pancerze) gatunków Lasiodora parachybana oraz Poecilotheria metallica. Dodatkowo umieszony został tam spreparowany osobnik Pterinochilus murinus. Lasiodora parachybana (ptasznik olbrzymi), naturalnie występujący na terenach Brazylii, potrafi osiągnąć nawet do 22 cm rozstawu odnóży. Jest to łagodny ptasznik posiadający słabą siłę jadu i wyczesujący włoski parzące z odwłoka. Prowadzi naziemny tryb życia. Poecilotheria metallica to nadrzewny gatunek ptasznika, o silnym jadzie. Pająki te osiągają nawet 16 cm w rozstawie odnóży, zamieszkują przeważnie dziuple drzew lasów tropikalnych w Indiach. Jako typ nadrzewny potrafi szybko biegać oraz skakać. Pterinochilus murinus to szybki, defensywny afrykański ptasznik o silnym jadzie, tworzący ogromne ilości sieci pajęczej. Jest to typ podziemny, co znaczy, że tworzy swoje gniazda pod ziemią.