2023 30 11 krakowZa patronkę kończącego się roku 2023 Senat Rzeczypospolitej Polskiej uznał Wisławę Szymborską – urodzoną 2 lipca 1923 roku.
Uczniowie klasy maturalnej ULO postanowili wziąć udział w obchodach 100. rocznicy urodzin Noblistki.
Zrobili to na swój sposób – udając się do jej krakowskiego mieszkania.
W krakowskim apartamencie przy ulicy Piastowskiej 46 spotkali się z Krzysztofem Fedorowiczem – poetą, prozaikiem, winiarzem, na co dzień mieszkającym i tworzącym w Łazie pod Zieloną Górą, a obecnie przebywającym w Krakowie na zaproszenie Fundacji Wisławy Szymborskiej.
To było przemiłe spotkanie i rozmowa m.in. na temat literatury i procesu twórczego.
To nie była jednak jedyna ich aktywność w Krakowie.
Uczniowie odwiedzili miejsce pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau, Krakowski Rynek i Kazimierz. Wizytę złożyli również w Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego.